НОВИНИ

У Польщі конфіскуватимуть авто у нетверезих українців

Оскільки порядок примусового вилучення транспортних засобів у водіїв у Польщі, який застосовується із 14 березня 2024 року, викликає все більше зауважень правозахисників, польські урядовці вимушено відреагували на критику й анонсували значні зміни для водіїв найближчим часом. Про це пише uapl.info.

На офіційному порталі Міністерства юстиції Польщі опубліковано розлоге пояснення очільника відомства щодо чутливого питання беззастережної конфіскації транспортних засобів.

Слід зазначити, що критика чинного законодавства щодо конфіскації авто в Польщі з’явилась ще під час роботи над законопроєктом, положення якого набули чинності у березні 2024 року. Обов’язкове примусове вилучення автомобілів в окремих категорій водіїв у Польщі в оновленому законодавстві зумовило низку зауважень від Верховного суду Польщі, польського омбудсмена й низки правозахисних організацій.

Проте попри критику, яка переважно стосувалася обов’язкового застосування конфіскації транспортного засобу, з 14 березня 2024 року:

· запроваджено обов’язкову конфіскацію автомобіля, якщо рівень алкоголю у крові водія перевищив 1,5 проміле – при цьому достатньо лише факту підтвердження стану алкогольного сп’яніння;

· без альтернативи проводиться конфіскація автівки у нетверезого водія, який став причиною/учасником ДТП, якщо рівень алкоголю в крові перевищував 0,5 проміле;

· у разі, якщо під час дорожньо-транспортної пригоди автомобіль було знищено, водій має сплатити штраф, еквівалентний вартості автомобіля;

· якщо внаслідок дій нетверезого водія було завдано тяжких тілесних ушкоджень або спричинено смерть, йому загрожує до 16 років позбавлення волі (до 14 березня 2024 року максимальне покарання становило – 12 років).

Водіям у Польщі слід врахувати, що польський суд з березня 2024 року також фактично отримав право конфіскувати автомобілі навіть у разі, коли у крові водія було виявлено лише понад 0,5 проміле алкоголю.

Максимально допустимий рівень алкоголю для водіїв у Польщі

Згідно з поточними нормами, у Польщі допустима концентрація алкоголю становить 0,2 проміле, що відповідає концентрації 0,1 мг/л алкоголю у повітрі, яке видихає водій. Перевищення цього рівня, виявлене під час дорожньої перевірки за допомогою алкотестера, який показує більше 0,1 мг/л, вважається порушенням закону і призводить до серйозних наслідків для водія.

Ці наслідки будуть варіюватися залежно від зареєстрованого рівня алкоголю – стан після споживання невеликої кількості алкоголю (0,2-0,5‰) розглядається як правопорушення, у той час як керування у нетверезому стані (понад 0,5‰ алкоголю в крові) класифікується як злочин.

За керування транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння (від 0,2 до 0,5 проміле алкоголю в крові) наразі передбачено штраф щонайменше 2 500 злотих, заборону керування транспортними засобами на строк від 6 місяців до 3 років, а також 15 штрафних очок.

Водночас за керування автомобілем у нетверезому стані (понад 0,5 проміле алкоголю в крові) водія чекає безальтернативне позбавлення волі до 3 років, заборона керування автівкою терміном від 1 року до 15 років, грошове покарання (від 5-ти до 60 тис. злотих) і 15 штрафних очок.

Коли і за яких умов можуть конфіскувати автомобіль

У зв’язку з реформами у законодавстві, розробленими Міністерством юстиції, з дня 14 березня 2024 року введено систему конфіскації автомобілів для водіїв, які перебувають у стані алкогольного сп’яніння під час поліцейської перевірки. Водії, у яких концентрація алкоголю у крові досягне або перевищить 1,5 проміле, автоматично втратять право володіння своїм транспортним засобом. Для осіб, які знову скоюють це порушення, межа алкоголю у крові, після якої настає конфіскація, встановлена на рівні 0,5 проміле.

Можливість конфіскації автомобіля через алкоголь передбачає ст. 178 §3 КК та ст. 178а КК країни. Винятком, який дозволяє суду відмовитися від рішення про конфіскацію ТЗ, є лише випадки, коли водія у стані алкогольного сп’яніння буде затримано, але його кермування не призвело до аварії. Та це рішення може бути прийняте лише на підставі особливих обставин.

Які зміни можуть чекати на водіїв

Польські урядовці відреагували на низку критичних зауважень щодо положень про конфіскацію транспортних засобів у водіїв, які перебувають у стані сп’яніння або під впливом відповідних препаратів чи речовин. Насамперед представники польського Мін’юсту планують відмовитися від обов’язкового застосування конфіскації транспортного засобу.

Відтак планується скасування норми, яка однозначно зобов’язує правоохоронні органи в Польщі проводити вилучення транспортного засобу (ТЗ), котрим керував порушник на момент вчинення правопорушення, за яке чинне наразі законодавство передбачає обов’язкове винесення рішення про конфіскацію авто.

Скасування обов’язкової конфіскації автомобіля у нетверезих водіїв у Польщі, як вважають тамтешні урядовці, мало б усунути норми, які суперечать конституційним положенням.

Крім того, Міністерство юстиції Польщі планує скасувати можливість винесення рішення про конфіскацію транспортного засобу у разі, коли це неможливо або недоцільно у зв’язку з його продажом, втратою, знищенням або значним пошкодженням, або якщо ТЗ не був винятковою власністю правопорушника на момент вчинення правопорушення.

Новий законопроєкт Мін’юсту Польщі щодо конфіскації ТЗ уже опубліковано й спрямовано на громадське обговорення. Запропоновані зміни до законодавства повертають суду можливість залежно від обставин встановлювати форму й перелік штрафних санкцій до нетверезих водіїв.

На переконання польських урядовців, саме незалежний і самостійний суд у Польщі формує кримінальну санкцію за конкретне правопорушення в межах, передбачених законом, адаптуючи розмір покарання й заходи кримінально-правового впливу до особи конкретного правопорушника.

Накладений наразі польським правом на суд обов’язок «оголошувати конфіскацію транспортного засобу» є суттєвим обмеженням повноважень суду щодо здійснення правосуддя.

Як відомо, конфіскація транспортних засобів існує в правових системах країн Європейського Союзу, таких як Бельгія, Фінляндія, Естонія, Люксембург, Словенія й Італія. У більшості країн, де такий захід кримінально-правового характеру передбачено, він застосовується на факультативній основі.
Новини