НОВИНИ

Алгоритм мобілізації автомобілів для армії

Для потреб Збройних Сил України будуть вилучати техніку не лише в бізнесу й органів влади, а й у звичайних громадян. Водночас у законі конкретизували, що транспорт не вилучатимуть, якщо він – єдине джерело забезпечення існування людини.

З лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан, котрий несе за собою певні обмеження й відповідальність громадян. Проте з 18 травня 2024 року – із набуттям чинності змін до закону про мобілізацію – у мобілізаційних процесах запроваджено певні новації, про які важливо знати водіям. Так, зокрема згідно з цим законом тепер можуть вилучати автомобілі у тих громадян, які мають їх більше одного.

Відомий випадок, коли 2022 року в Запоріжжі працівники ТЦК вилучили з автостоянки чотири вантажівки й один мікроавтобус на користь ЗСУ, але без регламентаційних документів. У результаті на працівника було складено протокол й відкрито кримінальне провадження за ч. 5 ст. 426-1 Кримінального кодексу України (перевищення влади чи службових повноважень в умовах воєнного стану), за що загрожує 12 років позбавлення волі.

Щоб унеможливити такі ситуації, в оновленому законі про мобілізацію більш чітко прописали пункти щодо мобілізації транспортних засобів. Якщо буде така потреба, то для армії передусім вилучатимуть машини в органів центральної й місцевої виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій та установ. У цьому ж законі передбачено й вилучення автівок у фізичних осіб.

У громадян вилучати автомобіль можуть у разі, коли громадянин – власник двох і більше транспортних засобів. І це не седан чи кабріолет, а транспорт із високою прохідністю, наприклад, пікап чи позашляховик. Тобто, йдеться винятково про специфічні транспортні засоби, передусім вантажні автомобілі, які підходять для перевезення боєприпасів, особового складу, про спеціальну техніку, що може працювати в умовах бездоріжжя.

Але в будь-якому разі слід врахувати, що марки й моделі в законодавчих актах не вказані, й хоча логічно, що для фронту потрібні машини з високою прохідністю, якою логікою користуватимуться при вилученні, передбачити важко.

Перед цим мають провести оцінку ринкової вартості автомобіля, і забиратимуть той, який більше підходить для оборонних потреб. У разі ж пошкодження законом передбачено відшкодування вартості автомобіля водієві, а після оголошення демобілізації всі транспортні засоби мають повернути власникам протягом 30 днів.

Алгоритм мобілізації автомобіля приблизно такий: Збройні сили формують перелік необхідних транспортних засобів, потім у межах цих потреб у конкретних адміністративно-територіальних одиницях в областях формуються мобілізаційні замовлення і вони ставляться на облік у ТЦК і можуть бути вилучені.

Інформацію про наявні автомобілі у громадян ТЦК отримуватиме від органів, що ведуть їхній облік, тобто МВС і Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту і судноплавства.
Новини